Umenie

Kaštieľ a park v Betliari – najkrajší na Slovensku?

Spread the love

Len 7 km od baníckeho mestečka Rožňava sa skrýva perla medzi kaštieľmi na Slovensku, kaštieľ v Betliari. Betliar je náš najnavštevovanejší a tiež najkrajší kaštieľ na juhovýchodnom Slovensku. Je veľkým lákadlom pre všetky vekové kategórie, ale ani cudzinci tu nie sú výnimočnosťou.

Nachádza sa na okraji dediny Betliar a je obklopený nádherným parkom so vzácnymi drevinami, romantickými stavbami a divou zverou. V minulosti toto sídlo patrilo k panstvu Krásna hôrka, preto sa jeho dejiny spájajú s tými istými mocnými rodmi, ktorí vládli aj na hrade.

Kde kaštieľ nájdeme?

Obec Betliar leží na hlavnej ceste medzi Dobšinou a Rožňavou, pod svahmi Volovských vrchov. V obci odbočíte na Kaštieľnu ulicu pri penzióne Barónka alebo Šafárikovu, odkiaľ idete stále rovno až dôjdete ku bráne kaštieľa. V obci sú na hlavnej ceste smerovníky, ktoré Vás zavedú k parku.

Kaštieľ Betliar je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších kaštieľov na Slovensku

Kaštieľ Betliar
zdroj: PlanetSlovakia.sk

Na mieste dnešného kaštieľa stál v minulosti malý vodný hrádok, ktorý si postavil známy rod Bebekovcov, ktorý vlastnil aj neďaleký hrad Krásna hôrka. Ako plynuli storočia, kaštieľ sa neustále menil, pribudlo 2. podlažie, nárožné veže i vnútorné nádvorie. Spočiatku bola táto budova skôr obranná, mala hradby, nárožné veže so strieľňami a delami. Až barón Štefan Andrássy mu začiatkom 18. storočia vdýchol reprezentatívny charakter.

Bohatá Andrássyovská rodina si tento kaštieľ prerobila na luxusné sídlo. Najvýraznejšie sa kaštieľ zmenil koncom 19.storočia kedy bolo pristavané ďalšie poschodie a veže. Túto poslednú podobu kaštieľa môžete obdivovať až dodnes. Krása a zachovalosť tejto budovy bola ocenená cenou za rekonštrukciu EUROPA NOSTRA, ktorá prebehla pred 20 rokmi. Andrássyovci tento skvost zveľaďovali až do roku 1945, kedy bol zoštátnený.

Našťastie sa vyhol vojnovému plieneniu a tak sa jeho interiér a rodové zbierky uchovali až dodnes v perfektnom stave. Dnes je v ňom umiestnené múzeum s expozíciou Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí.

Zlatý salón
zdroj: PlanetSlovakia.sk

Kaštieľ sa pýši množstvom obrazov – je ich vyše 500. Väčšinou ide o portréty rodinných príslušníkov, z ktorých mnohí zastávali vysoké vojenské, cirkevné či politické funkcie. Veľmi vzácnou je Nádasdyho Sieň husárov, kde je vystavených 34 portrétov husárov v uniformách z 2. polovice 18.storočia. Je to jediná neporušená zachovalá galéria husárov na Slovensku.

Najväčším bohatstvom kaštieľa je nádherná knižnica, ktorá sa pýši viac ako 15 000 zväzkami kníh. Napísané sú v 15 jazykoch a skrývajú v sebe poznatky z teológie, histórie, geografie a filozofie. Najstaršie zväzky sú z 15. storočia. Knižnica najskôr sídlila v romantickej rotunde v parku, no začiatkom 20. storočia ju premiestnili do bývalej obrazárne kaštieľa.

Obrovská knižnica v Kaštieli Betliar
zdroj: PlanetSlovakia.sk

Okolie kaštieľa ponúka náhderné záhrady

Ak náhodou nestihnete prehliadku kaštieľa alebo prídete v pondelok, kedy je kaštieľ zatvorený, smútiť nemusíte. Okolo kaštieľa sa rozprestiera nádherný anglický park s mnohými dobovými „atrakciami“ či romantickými stavbami. Dnes má park rozlohu 81 ha a je jedným z najkrajších historických parkov na Slovensku. V roku 1978 bol dokonca zaradený do zoznamu svetových historických záhrad sveta.

Park kaštieľa Betliar
zdroj: Róbert Dezsó

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT