KultúraTuristika

Úcta k pivu áno, ale starostlivost o hrobku zakladatel pivovaru už nie

Story Highlights
  • Pivo Popper áno, ale postarať sa o hrobku baróna Leopolda Poppera von Podhragyho – nie. Pravdou je, že z opravy hrobky ešte nikto nezbohatol. Nech teda spadne?
Spread the love

Zničená, rozpadnutá, poškvrnená pamiatkou na sprejerov, tak vyzerá hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.

Pivo áno, ale úcta nie

Zničená, rozpadnutá, poškvrnená pamiatkou na sprejerov, tak vyzerá hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.

Nebyť plechovej strechy na ľahkej drevenej konštrukcii, mohli by sme pokojne povedať, že za tri roky, odkedy sme ju videli naposledy, sa nezmenilo nič. Všetko po starom. Aj popraskaná náhrobná doska, do ktorej stačí strčiť fotoaparát, zapnúť blesk, stlačiť spúšť a zistíte, že vovnútri nie je – nič!

Nápis na priečelí: Aj keby sme rozumeli, zrejme by sme to prečítať nedokázali…

zdroj: Viktor Malý

Kam zmizol barón Leopold Popper?

A kto to vlastne bol? Muž, ktorý založil bytčiansky pivovar a vraj bol aj veľký filantrop. Narodil sa v roku 1821 a dožil sa 65 rokov. Nebyť rodiny Popperovcov, zrejme by aj celá Bytča vyzerala inak, ako vyzerá. Patrili k najmajetnejším rodinám v celej monarchii.

V roku 1861 Esterházyovci prenajali celé bytčianske panstvo i so zámkom a pivovarom a o päť rokov neskôr aj predali veľkopodnikateľovi Leopoldovi Popperovi. Jediné, čo nám po ňom zostalo, je značka piva Popper a neoklasicistická hrobka v Hliníku nad Váhom.

Neoklasicistická hrobka baróna Leopolda Poppera von Podhragyho na Židovskom cintoríne v Hliníku nad Váhom.
Zdroj: zilina-gallery.sk

Vyčínanie vandalov a neúcta k predošlým generáciám

Cintorín leží na mieste, o ktorom by sme mohli povedať, že je malebné, so starými stromami, hneď vedľa kanála Váhu, keby nevyzeral ako po bombardovaní. Vlastne, už od polovice minulého storočia chátral a svioje stopy na ňom zanechali aj vandali. K nim sa pridali nové generácie vandalov. „Pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi na hrobku nastriekali hákové kríže,“povedal nám pred troma rokmi Pavel Frankl zo žilinskej židovskej komunity. Nuž a to, čo tam nájdete dnes, je obraz skazy. A dominantou tej skazy je práve architektonicky veľmi zaujímavá hrobka pána baróna.

Takže, toto sú tradície po slovensky. Pivo Popper áno, ale postarať sa o hrobku baróna Leopolda Poppera von Podhragyho – nie. Pravdou je, že z opravy hrobky ešte nikto nezbohatol. Nech teda spadne?

Hrobka
zdroj: Viktor Malý

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT