Jesenný Budatínsky hrad


Prinášame Vám jesenné podujatia na ktoré sa môžete tešiť na Budatínskom hrade. Vybrať si môžete z viacerých podujatí, ktoré sa uskutočnia a taktiež môžete navštíviť stále expozície.
STÁLA EXPOZÍCIA:
BUDATÍNSKY HRAD
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU
DROTÁRSKY PAVILÓN
S bobinou po stopách Košicko-bohumínskej železnice
26. septembra
Mimoriadne vlaky od Spišskej Novej Vsi cez Liptovský Mikuláš do Žiliny a späť pri príležitosti 150. výročia Košicko-bohumínskej železnice. Náučno-poznávací výlet vlakom spojený s výkladom o histórii a technických zaujímavostiach jubilujúcej železničnej trate. Cestujúci, ktorí prídu do Žiliny, môžu absolvovať jazdu historickým autobusom zo železničnej stanice a navštíviť Budatínsky hrad. Podujatie organizuje Železničný klub Tatran o. z. v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, Železničnou spoločnosťou Slovensko, Železnicami Slovenskej republiky, Železničným múzeom a Považským múzeom.
VÝSTAVY:
DREVODRÔT
do 30. septembra
Výstava prác študentov oddelenia dizajnu a tvarovania dreva zo školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru v Bratislave. Väčšina diel vznikla ako výsledok polročných prác v rokoch 2011 a 2014, pri ktorých sa sledovalo získavanie skúseností z prepájania dvoch rôznych materiálov: drevo a drôt. Výstava sa nachádza v priestoroch Drotárskeho pavilónu.
V tichu
od 8. septembra do 29. októbra
Výstava „V tichu“ predstaví malý výber z tvorby šiestich profesionálnych výtvarníkov: Marka Hubu (1949), Simony Janišovej (1985), Jozefa Kurinca (1973), Igora Minárika (1948), Daniely Mládenekovej (1973), Dany Sochorovej(1962). Prezentované diela sa dotýkajú rôznych odborov výtvarného umenia – sochárstva, maľby, keramiky, šperkov i konceptuálne ponímaných fotografických záznamov. Ide o uznávaných autorov, v niektorých prípadoch v minulosti alebo v prítomnosti aj pedagogicky činných, ktorých tvorivý prístup charakterizuje citlivosť, hĺbavosť až meditatívnosť . Tematickým východiskom sú pre nich nielen impulzy prichádzajúce z prírodného prostredia, ale aj zo súkromného života a života spoločnosti. U niektorých napokon ústia do spoločensko-kritických alebo varovných ekologických pohľadov a výsledných diel. Výstava sa nachádza v kaplnke Budatínskeho hradu.
Košicko – bohumínska železnica
od 1. do 4. septembra, od 24. do 30. septembra 2021
Výstava pri príležitosti 150. výročia otvorenia trate. Priblíži výstavbu, vývoj a dokumenty spojené s jej dejinami. Trať, pôvodne vedúca ako územím Rakúska tak i Uhorska bola postavená za účelom zlepšenia prepravy poľnohospodárskych produktov a surovín najmä v železiarskom priemysle. Mala však významný dosah na rozvoj miest a obcí severného a východného Slovenska. Bola to jediná trať horného Uhorska vedúca vo východo-západnom smere, vždy patrila do súkromného vlastníctva (až do roku 1942) a bola najdlhšou železničnou traťou na území Slovenska. Výstava je tvorená obrazovými prameňmi doplnenými o trojrozmerné exponáty a nachádzať sa bude v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.
Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia
predĺžená do decembra 2021
Móda sprevádza človeka od nepamäti. Spôsob odievania vypovedá nielen o vkuse nositeľa, ale aj o jeho spoločenskom, ekonomickom a sociálnom postavení. Zatiaľ čo dedinské prostredie uprednostňovalo tradičný spôsob odievania, mestská kultúra bola viac otvorená k prijímaniu módnych noviniek. V 20. storočí sa začínajú rozdiely vytrácať. Prvky ľudového odevu sa objavujú na odeve mešťanov a vplyv mestskej módy je viditeľný aj na dedine. Vizuálnym odkazom odievania minulého storočia je práve táto výnimočná výstava, ktorá bude návštevníkom Budatínskeho hradu sprístupnená do decembra 2021.