História

Od zberateľa po múzeum.

Spread the love

Zbieranie historických mincí, medailí, sôch, obrazov či ďalších vecí umeleckej alebo historickej hodnoty bolo kedysi výsadou len bohatých vrstiev. Tie sa snažili o ich vlastníctvo nielen pre potešenie oka, ale aj pre demonštráciu svojho vkusu, bohatstva a postavenia. Zakladaním verejných múzeí sa to však zmenilo a rôzne vzácne predmety kultúrnej hodnoty sa začali sprístupňovať aj širokej verejnosti. Predstavitelia štátu alebo národných hnutí aj prostredníctvom múzeí chceli priblížiť svoj príbeh a poukázať na svoju históriu a kultúrnosť. Exponáty v nich odkazovali na dejiny daného národa alebo štátu, jeho významných príslušníkov, alebo priestor, ktorý obývali. Hodnota zbierkových predmetov sa preto neodvíjala už len od množstva použitého zlata alebo umeleckého prevedenia, ale aj od toho, aký význam jednotlivé veci predstavovali pre daný štát alebo národ. Postupne sa začali zakladať aj mestské alebo regionálne múzeá, ktoré sa sústreďovali na krásy a pamätihodnosti miestnej krajiny.
Ak sa chcete dozvedieť viac o dejinách zberateľskej činnosti a ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva na Hornom Považí, príďte 20. novembra o 14.30 hod. do Budatínskeho hradu na komentovanú prehliadku výstavy 8 deka múzea, ktorá vznikla pri príležitosti 80. výročia Považského múzea. Spoločne sa vyberieme po stopách zbierania, uchovávania a vystavovania predmetov tvoriacich kultúrne dedičstvo Žiliny a jej širokého okolia. Dozviete sa viac o okolnostiach vzniku Považského múzea, jeho predstaviteľoch, neľahkom období súvisiacim napríklad s ideologickým tlakom zo strany komunistického režimu, ale aj o rôznych zaujímavostiach z jeho fungovania.
Kvôli obmedzenej kapacite je vhodné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659 alebo na emailovej adrese kudzbelova@pmza.sk. Cena vstupného je 2 €/osoba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT