Kultúra

Výstava originálnych kostýmov z obľúbených československých rozprávok.

Spread the love

Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s pražským Barrandov Studio pripravilo na Trenčianskom hrade unikátnu výstavu originálnych filmových kostýmov z obľúbených československých rozprávok.

Výstava rozprávkových kostýmov je zostavená z 37 kostýmov, nábytku a rekvizít, ktoré boli pri natáčaní rozprávok použité. Výstava je naviac doplnená o zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré neboli nikdy vystavené.

Na Trenčianskom hrade tak budú mať návštevníci možnosť vidieť kostýmy, ktoré mali na sebe ikonickí herci ako Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Originálne kostýmy Princeznej so zlatou hvězdou a Kazisvěta, cisára Rudolfa II a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany môžu návštevníci obdivovať na vlastné oči v priestoroch kasárne na Trenčianskom hrade, kde je výstava inštalovaná.

Celkovo je vystavených 36 kostýmov z rozprávok Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař-Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. 37. kostým tvoria krídla, zostrojené podľa nákresu Leonarda Da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Najstaršie kostýmy majú viac ako 70 rokov (z titulu Císařův pekař-Pekařův císař), najdrahšie kostýmy z pohľadu obstarávacej ceny sú z titulu Z pekla štěstí (1999) od režiséra Zdeňka Trošky. Kultúrna hodnota niektorých kostýmov je rádovo v tisíckach €, najdrahšie kostýmy z pohľadu ich historickej a kultúrnej hodnoty sú z titulov Šíleně smutná princezna (kostým Heleny Vondráčkovejako princezny Heleny) a Císařův pekař-Pekařův císař (kostým Jana Wericha ako Rudolfa II.)

Výstavu dopĺňajú filmové šperky, filmový nábytok, rekvizity z barrandovských štúdií a múzejného depozitára a originálna hudba. Návštevníci majú možnosť pripomenúť si jednotlivé postavy a hercov z obrazového materiálu, ktorý zobrazuje konkrétne kostýmy zachytené v scéne filmu, vrátane sprievodného slova k jednotlivým titulom.

Výstava potrvá do 29.1.2023 a je v cene vstupenky na Malý aj Veľký prehliadkový okruh hradu. Vstupenku si môžete zakúpiť na pokladni hradu každý deň od 09:00 do 15:45, priestory výstavy sú otvorené do 16:30.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT