Ankety

Čičmany spájajú jedinečnú ľudovú architektúru a pamiatky v miestnom múzeu

Spread the love

Čičmany sú najvyššie položená obec v Žilinskom kraji, nachádzajú sa vo výške 655 m n.m. v Strážovských vrchoch pri prameni rieky Rajčanka. Výlet ako stvorený pre deti. Maľované domčeky sú na Slovensku svetovou raritou. Čičmianský vzor je originálny, aký nikde inde na Slovensku nenájdete. V roku 1977 bola historická časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Pár zaujímavostí obce Čičmany

Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. Obec je preslávená drevenou unikátnou architektúrou a maľovanými zrubovými drevenicami. Ornamentálna výzdoba domov slúžila pôvodne na ochranu dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi. Vzory sú inšpirované ornamentom tunajšej výšivky.

Čičmany
zdroj: slovenskycestovatel.sk

Maľba mala chrániť drevené trámy pred vlhkosťou a pred rozpraskaním spôsobeným slnečnými lúčmi. Geometrická ornamentika sa používala aj vo výšivkách, ktoré zdobili čičmianske kroje, obrusy a obrázky a preto nečudo, že čičmanský vzor zdobil aj našich olympionikov na letných OH v Londýne.

Pamiatkovú rezerváciu tvorí 136 dreveníc. Najlepšie zachovaný je jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom, do ktorých umiestnili stálu národopisnú expozíciu. Vďaka nej sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou, ľudovou kultúrou a zvykoslovím tejto oblasti. V čase našej návštevy (8/2012) bola v Radenovom dome inštalovaná výstava čičmanských výšiviek, ktoré zozbierala rodáčka, akademická maliarka a grafička Matilda Čechová. Na poschodí je ukážka zvykoslovia v obci Čičmany. Turistom je sprístupnený aj dom č. 42, kde spoločne žili 4 rodiny.

Považské múzeum v Radenovom dome

Považské múzeum v Žiline zriadilo v Čičmanoch prvú muzeálnu expozíciu v ľudovom objekte v Radenovom dome č. 42, kde predstavilo zamestnania, ľudový odev a ľudové umenie obyvateľov Čičmian. Expozícia v Radenovom dome prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odevy a textil.

Drevenice Čičmany
zdroj: wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT