Zaujímavosti

Život v srdci Drotárie a iné zaujímavé podujatia

Spread the love

PROGRAM na február 2023

PODUJATIA a VÝSTAVY v Budatínskom zámku.

 1. február 2023 o 14.00, 15.30 a 17.00
  Povedačky plné lásky
  Budatínsky hrad sa v sobotu 18. 2. premení na miesto plné lásky. Tri babky – Boženka, Marienka, Ruženka – vám rozpovedia 6 ľúbostných príbehov, ktoré súvisia so 6 expozíciami Považského múzea. Využite jedinečnú možnosť a stretnite na jednom mieste Juraja Turzu s jeho manželkou Alžbetou Czoborovou, Františka Vešeléniho, Žofiu Bosniakovú a jej ,,sokyňu“ Máriu Séčiovú, či zbojníka Juraja Jánošíka s jeho milou Aničkou a mnoho ďalších zaujímavých postáv. Každý návštevník si okrem pozitívnej nálady odnesie aj darček plný lásky. Príďte si vypočuť povedačky v podaní divadelno-hravého zoskupenia RAZCA. Predstavenia začínajú o 14.00, 15. 30 a 17.00.
  Vstupné: základné 7 € , zľavnené 4 €.
  Lístky je možné kúpiť v predpredaji na https://pmza.sk/kategoria-produktu/podujatie-povedacky-plne-lasky/

PONUKA PRE ŠKOLY

8., 9. február 2023 o 9.00 a 10.30
O princeznej, ktorá sa parádila
Poučné divadielko o tom, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Princezná Auróra sa celé dni len parádi a všetky dukáty míňa na nové a stále krajšie šperky. Jedného dňa sa od svojej slúžky Haničky dozvie, že čarodejnica Elvíra z neďalekého lesa dokáže vyčarovať aj nemožné. Zavolá ju k sebe a pýta od nej ten najlepší šperk na svete. Čarodejnica jej pričaruje kúzelný prsteň, ktorý dobrým ľuďom pomôže a zlým uškodí.
Súčasťou divadielka je tvorivá dielňa. Vhodné pre MŠ a 1. a 2. ročník ZŠ.
Cena 3 € /dieťa. Pre vopred objednané skupiny (max. 20 detí na jednu skupinu).

VÝSTAVY: do 28. februára 2023
Vtáčia kriminalita
Jednou z najzávažnejších príčin mortality dravých vtákov v Európe sú otravy, ktoré predstavujú 72 % prípadov tzv. vtáčej kriminality, teda nelegálnej činnosti, ktorej obeťami sú vtáky. Ide o významnú hrozbu aj pre chránené, globálne ohrozené druhy, ako je napríklad orol kráľovský a sokol rároh. Prežívajú len vďaka intenzívnemu, dlhodobému úsiliu o ich ochranu. K tejto snahe prispieva aj projekt PannonEagle Life, v rámci ktorého boli na Slovensku výrazne posilnené kapacity na odhaľovanie takejto nelegálnej činnosti. Príďte získať viac informácií o vtáčej kriminalite na výstavu, ktorá bude sprístupnená v Drotárskom pavilóne.
Výstava organizácie Ochrana dravcov na Slovensku do 15. jún 2023

Život v srdci Drotárie
Vplyv drotárstva na spôsob odievania v obciach Veľké Rovné a Dlhé Pole
Výstava návštevníkom predstaví odevnú kultúru dvoch najvýznamnejších drotárskych centier severozápadného Slovenska, obcí Veľké Rovné a Dlhé Pole, a to v časovom horizonte posledných desaťročí 19. a prvých 20. storočia. Výstava, prostredníctvom vzácnych exponátov a dobových fotografií nachádzajúcich sa najmä v zbierkových fondoch múzea, priblíži tradičné a archaické odevné diely z oboch obcí, poukáže na ich zánik i postupné nahradenie súčasťami vychádzajúcimi z mestskej módy. Nevšedná inštalácia sa tiež v maximálnej možnej miere bude venovať premenám oblečenia pod vplyvom drotárstva, ku ktorým dochádzalo už v druhej polovici 19. storočia, v období, keď sa z obrovskej masy drotárov začali profilovať mnohí úspešní podnikatelia.

do 12. februára 2023
Tak trochu z Cont-Artu
Združenie výtvarných umelcov Cont-Art od druhej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia spája na priateľskej báze výtvarníkov a výtvarníčky, ktorí sú nejakým spôsobom spojení so Žilinou a blízkym kysuckým regiónom. Popri občasných priateľských stretnutiach či pracovných workshopoch a sympóziách sa práve výstavné aktivity stali dôležitým impulzom pre vzájomné konfrontácie či spoluprácu. Tvorba súčasných členov a členiek Cont-Artu je rôznorodá – cez tradičnú maľbu (S. Lajda, D. Krajčová, M. Janík, V. Zabel, I. Cvacho), grafiku (A. Mazúr), sochu (J. Gaňa, J. Mundier) k malým objektom – šperkom (D. Mládenková) až po dizajnérske diela (M. Mládenek, P. Vlhová). Nevytvárajú uniformitu a na umeleckú tvorbu má každý vlastný, viac alebo menej vyhranený názor. V kaplnke Budatínskeho hradu budete mať možnosť vidieť malú ukážku tvorby členov tohto združenia.

do marca 2023
8 deka múzea
8 deka, 8 dekád, 80 rokov. Výnimočná výstava pri príležitosti 80. výročia založenia múzea ponúkne pestrú porciu histórie a návštevníkom naservíruje to najzaujímavejšie, čo sa počas 8 dekád v múzeu podarilo. Spoločne budeme spomínať na vývoj múzea, pribúdanie expozícií, ich rekonštrukciu, predstavíme niektoré exponáty a odhalíme príbehy s nimi spojené. Súčasťou výstavy budú aj predmety, ktoré múzeu dočasne požičali samotní návštevníci a svojimi spomienkami tak doplnili celkovú atmosféru.

 1. február – 30. apríl 2023
  Na dvoch kolesách
  Výstava unikátnej zbierky modelov bicyklov. Jej majiteľom je Ján Trulík, ktorý zbiera zaujímavé modely mini bicyklov z celého sveta. Zbierku zhromažďuje už tri desaťročia a dostala sa dokonca aj do slovenskej Guinnessovej knihy rekordov. Raritné prototypy upútajú krajinou pôvodu, materiálom i spôsobom zhotovenia. Časť modelov bude takmer tri mesiace vystavená v kaplnke Budatínskeho hradu.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.30 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:
október – apríl : pondelok – nedeľa: 8.00 – 18.00

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA):
utorok: 6.30 – 13.15
streda: 9.30 – 16.15
štvrtok: 6.30 – 13.15

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT