KultúraUmenieZaujímavosti

program Považského múzea na júl 2024

Spread the love

Areál Budatínskeho hradu

telefón: +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • BUDATÍNSKY HRAD
 • KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU 
 • DROTÁRSKY PAVILÓN

PODUJATIA:

BUDATÍNSKE LETO

Leto plné aktivít v krásnom prostredí Budatínskeho hradu! Každý víkend chystáme zaujímavé aktivity so zamestnancami Považského múzea, počas týždňa si deti môžu užiť najobľúbenejšie programy z múzejnej pedagogiky.

2. júl 2024 o 10.00

Budatínske leto – Hľadanie strateného pokladu

V Budatíne sa stratil poklad kráľa Dobromila. Myslí si, že je za to zodpovedný zlý čarodej Kazisvet. Dobromil je z toho nešťastný a pozýva každého, aby mu pomohol s hľadaním. Príďte aj vy a vyriešte s nami túto záhadu! Bude to však náročné. Cestou vás čaká viacero prekážok, ktoré musíte zdolať. Za nájdenie je sľúbená sladká odmena. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk. 

Dĺžka trvania: 60 – 90 min. 

Cena: 3 €/osoba

7. júl 2024 od 10.00 do 17.00

Budatínske leto – otvorenie letnej sezóny na Budatínskom hrade 

Užite si s nami otvorenie letnej sezóny priamo v parku pod stromami. Čaká vás divadelné predstavenie O múdrej princeznej z Dvora zázrakov alebo koncert žilinskej kapely Vox Supra acoustic. Tešiť sa môžete aj na aktivity v Múzejnom mestečku, tvorivé dielne, fotokútik, dobové hry, čítanie s Krajskou knižnicou v Žiline a život sovičiek s Čarovnou mocou prírody. Samozrejmosťou je chutné občerstvenie a remeselné stánky. Chýbať nebudú ani zážitkové prehliadky v hrade s názvom Príbehy predmetov Budatínskeho hradu, ktoré pripravuje divadelno-hravé zoskupenie RAZCA. Základné vstupné na podujatie je 4 €, zľavnené 2 € a deti do 3 rokov majú vstup zadarmo. Prineste si deky, piknikové koše a užite si s nami skvelú prázdninovú nedeľu!

14. júl 2024 od 9.00 do 17.00

Budatínske leto – Workshop s botaničkou

Tvorivé dielničky so sušenými aj čerstvými rastlinkami. Naberte s nami inšpiráciu na tvorivých aktivitách s papierom, lepidlom, štetcom a farbou! Budete prekvapení, aké nevšedné vlastnoručné výtvory vykúzlite, príďte sa presvedčiť do Budatínskeho hradu. 

Cena: 2 €/osoba

23. júl 2024 o 11.00

Budatínske leto – Dobrodružstvo v hrade

Špeciálna prehliadka Budatínskeho hradu s múzejnou pedagogičkou určená pre 4 –10 ročné deti. Čaká vás množstvo zaujímavých informácií a aktivít, ktoré vám priblížia nielen dejiny hradu. Dozviete sa, ako ho postavili, koho v ňom zamurovali či aké meče sa v ňom ukrývajú. Okrem iného vás čakajú aj tvorivé dielne. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk. 

Dĺžka trvania: 120 min. 

Cena: 5 €/osoba

28. júl 2024 od 9.00 do 17.00

Budatínske leto –  tvorivá drotárska dielňa

Príďte si zdokonaliť svoje zručnosti a naučte sa s nami základné techniky drôtovania. Vhodné pre všetky vekové kategórie. 

Cena: 2 €/osoba

30. júl 2024 o 11.00

Budatínske leto –  Hradný kvíz

Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Je zameraný najmä na pozornosť. Nemusíte sa ničoho obávať, k dispozícii sú aj „nápovedy“. V celej aktivite ale ide najmä o zábavu. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu. Podujatie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk. 

Dĺžka trvania: 120 min. 

Cena: 5 €/osoba

14. a 28. júl 2024 od 13.00 do 17.00

Čo ukrýva krypta pod Katedrálou Najsvätejšej Trojice v Žiline

Aj tento rok pripravuje Považské múzeum v spolupráci s Katedrou antropológie (Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave) a Žilinskou diecézou komentované prehliadky pre verejnosť. Záujemcovia sa dozvedia ako pokračuje výskum krypty pod Katedrálou najsvätejšej Trojice v Žiline. Súčasťou bude výstavka zaujímavých nálezov a možnosť nahliadnuť do priestorov krypty. Vstupy v 20 min. intervaloch (v skupinách po max. 20 ľudí). Vstup je voľný.

20. – 21. júl 2024 od 10.00

Dračie dni

Originálna autorská rozprávka inšpirovaná tradičnými motívmi opäť priláka malých aj veľkých návštevníkov. Tentokrát organizátori pozývajú na oslavu narodenín dráčika Arnošta. No ako to už v rozprávkach býva, perfektne pripravená udalosť sa zmení na šarádu, keď princ z ničoho nič ostane celkom popletený! Preto potrebuje pomoc všetkých detí. Okrem rozprávky sa môžu účastníci tešiť na kreatívny i dračí kútik, oddychovú zónu a občerstvenie. Viac informácií o podujatí a vstupenkách nájdete na https://www.draciedni.sk/.

PONUKA PRE SKUPINY:

Celý školský rok 

Tvorivé dielne a komentované prehliadky výstavy Králi oblohy

Maľovanie, vystrihovanie, hľadanie jednotlivých dravcov vo výstave Králi oblohy pre menšie deti. Komentované prehliadky pre väčších žiakov. Špecializované prednášky z biológie a ekológie živočíchov pre stredné a vysoké školy. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania podľa potreby, 30 – 180 minút.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Krajina orlov 

Bola raz jedna krajina, ktorú každý poznal ako Krajinu orlov. Chcete sa dozvedieť, prečo dostala také pomenovanie? Prezradíme vám to v prerozprávanom príbehu prostredníctvom maňušiek. Navyše si budete môcť pozrieť výstavu dravcov v priestoroch Budatínskeho hradu. Celú aktivitu uzavrieme tvorivou dielňou. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. – 3. ročník ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok 

Tvorivo na hrade: tkanie

Špeciálny tvorivý program pre školy. Venovať sa budeme tkaniu na malých krosnách. Deti si vyskúšajú tkanie na ručných krosienkach s využitím odpadového textilu.

Podujatie je vhodné pre základné a stredné školy. 

Kvôli obmedzenému počtu (max. 25 detí) je nutné sa vopred objednať na emailom na bardyova@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 60 – 180 minút

Cena: 3 €/ žiak

VÝSTAVY: 

25. október 2023 – september 2024

Králi oblohy

Výstava Králi oblohy predstavuje bohatú skupinu dravých vtákov, ktoré žijú na Slovensku. Autorom je zoológ Považského múzea Ing. Ján Kicko, PhD. Takmer všetky druhy našich dravcov sú zobrazené na veľkoplošných snímkach z prírody od popredných slovenských fotografov- Stanislava Harvančíka, Ervína Hrtana, Jozefa Chavka, Jána Svetlíka a autora a doplnené dermoplastickými preparátmi zo zbierok Považského múzea. Novinkou sú preparáty dravcov „za letu“, ktoré najvernejšie predstavujú dravce tak, ako ich môžeme pozorovať v prírode. Veríme, že takéto preparáty, „letovky“, vzbudia mimoriadny záujem návštevníkov. Záujemcovia sa môžu odfotiť pri dravčom fotopaneli. Súčasťou výstavy je model hniezda orla skalného v životnej veľkosti. 

25. jún 2024 – 22. september 2024

Medzi stránkami

Prezentácia študentských prác zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Výstava predstaví práce z odboru grafický dizajn, konkrétne kreslené príbehy ako autorské výpovede podané v knižnej forme leporela. Kurátorom výstavy je Mgr. Zdeno Hogh.

18. jún 2024 – 16. september 2024 

Múzeum počasia

Výstavný projekt „Múzeum počasia“ má, okrem iného, ambíciu vyskúšať fungovania terasy Budatínskeho hradu ako možného výstavného priestoru v letných mesiacoch a to aj do budúcnosti. V čase od 18. 6. do 16. 9. 2024 sa zaplní dielami detí zo Základných umeleckých škôl zo Žiliny – Budatína, Martina a Čadce. Okrem témy počasia – jeho premien, pocitov z neho, či aj zážitkov v rôznom počasí –  musia jednotlivé práce spĺňať aj podmienku trvácnosti a odolnosti, práve voči premenlivosti počasia. Na výstave budú zastúpené objekty z rôznych materiálov, ale aj maľby a popri žiakoch sa na nej autorsky podieľajú aj ich pedagógovia. Aj keď počasie stále máme a zažívame ho a do múzea ešte nepatrí, svojou fyzickou neskladnosťou umožňuje úsmevné zamyslenie sa nad múzeom budúcnosti aj nad súčasnými depozitármi zaťaženými ťarchou množstva zozbieraných artefaktov z minulosti. Kurátormi výstavy sú Mgr. Tatiana Kubáňová a Mgr. Zdeno Hogh. 

1.august 2023 – september 2024

Čo drôt spojil, čas nerozdelí…

V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu  je od začiatku augusta prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Mgr. Katarína Kendrová a historička Mgr. Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, flekovanie, haftovanie, spájkovanie, ale tiež  jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

11. jún 2024 – 30. september 2024

UNIVERZUM

Výstava predstaví výber z tvorby sochára Jaroslava Drotára z dôrazom na diela, v ktorých pracuje s drôtom ako dominantným materiálom. Autorom priznaný voľný odkaz na drotársku tradíciu je však posúvaný do roviny umelecko-filozofickej. Neoddeliteľnou súčasťou významovej stránky týchto prác je popri drôtenom korpuse neónové svetlo, prípadne drevená schránka. V centre jeho pozornosti sú pradávne organické formy, ich objavovanie, priam intuitívne vytváranie a následné situovanie do súčasného kultúrneho prostredia. Širší tvorivý záber Jaroslava Drotára, ktorý využíva vo svojej tvorbe rôznorodé materiály i tvorivé postupy, pripomenie aktuálna výstava bronzovou plastikou odkazujúcou na jeho monumentálnu tvorbu ako aj experimentálnou fotografiou. V nej sa opäť prejavuje jeho dlhodobý záujem o svetlo a pohyb, ktoré sú transformované do univerzálnej, abstraktnej polohy. Kurátorom výstavy je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

5. júl 2024 – 30. september 2024

Prebudená plastika

Výstava Prebudená plastika Vás pozýva nahliadnuť do sveta ukrytého v depozitároch Považského múzea. Výber z diel pod gesciou historika umenia Mgr. Zdena Hogha oživuje sochárka a reštaurátorka Mgr. Art. Barbora Lokajová. Inštalácia výstavy  ponúka nielen pohľad na samotné vystavené diela, ale zachytáva aj  genézu ich obnovy = „cestu prebudenia“.  Kolekcia umeleckých diel – zbierkových predmetov, približuje život drevenej plastiky potom ako sa dostane z depozitára múzea pred nič netušiacim svetom na stôl a do rúk konzervátora/reštaurátora. Výstava zasadená v priestore zrekonštruovanej kaplnky dáva možnosť na jednom mieste vyniknúť dielam, ktoré medzi sebou ladia aj napriek tomu, že pochádzajú z rôznych období a dielní, od tých vychýrených až po tie insitné – plastiky neznámej lokality, autora a vzniku.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:

utorok – piatok: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:

utorok – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY: 

utorok – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:

máj – september: 

pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00 

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA): 

utorok: 6.30 – 13.15  

streda: 9.30 – 16.15  

štvrtok: 6.30 – 13.15  

VSTUPNÉ

BUDATÍNSKY HRAD

 • základné: 8 €/os.
 • zľavnené: 4 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.
 • regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA

 • základné: 3 €/os.
 • zľavnené: 1,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 7,50 € (dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.

KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo

BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT