KultúraUmenie

Bratislava – výlety, atrakcie a zaujímavosti

Spread the love

Hlavné mesto prináša svojim návštevníkom nie len veľa možností, ale aj veľmi veľa zaujímavých atrackií, múzeí a zaujímavostí v okolí, ktoré sa oplatí vidieť.

Dóm sv. Martina

Ikonickou sakrálnou stavbou v Bratislave je Katedrála sv. Martina známa tiež pod názvom Dóm sv. Martina. Tento najväčší, najstarší a najvýznamnejší chrám v hlavnom meste Bratislava stojí na Rudnayovom námestí. Spoločne s Bratislavským hradom patrí k najnavštevovanejším historickým pamiatkam hlavného mesta.

Dóm sv. Martina bol po dlhé stáročia stredobodom kultúrneho, cirkevného a spoločenského života na Slovensku. Najslávnejším obdobím v v jeho dejinách boli celkom určite korunovačné slávnosti v rokoch 1563 – 1830. V tomto období bol Dóm sv. Martina korunovačným chrámom Uhorského kráľovstva. Celkom tu bolo korunovaných 11 kráľov, vrátane Márie Terézie.

Dóm sv. Martina a Bratislavský hrad
zdroj: vypadni.sk

Dóm sv. Martina prešiel od svojho počiatku viacerými väčšími a menšími premenami. Svoju súčasnú podobu získal až v roku 1877. V dóme sa nachádza niekoľko kaplniek, pričom umelecky najhodnotnejšia je kaplnka sv. Jána Almužníka. Zaujímavosťou je, že pod touto kaplnkou sa nachádza aj krypta, v ktorej sú uložené pozostatky arcibiskupa Eszterházyho.

Z architektonického hľadiska je veľký lákadlom veža dómu, ktorá meria 85 metrov. Na jej vrchole je kópia svätoštefanskej koruny, ktorá symbolizuje význam korunovačného chrámu. Ďalším veľkým lákadlom je interiér chŕamu, ktorý zdobia impozantné diela významných umelcov. Medzi najpozoruhodnejšie diela určite patrí súsošie sv. Martina na koni, ktoré je odliate z olova. V katakombách dómu sú pochovaní významní šľachtici, cirkevní hodnostári a umelci.

Michalská brána – múzeum zbraní

Michalská brána v Bratislave bývala súčasťou starého mestského opevnenia ešte zo 14. storočia. Je jedinou zachovalou bránou z pôvodne štyroch vstupných mestských brán. Svoje pomenovanie získala na základe gotického kostola sv. Michala, ktorý sa v minulosti nachádzal pred opevnením.

Nad Michalskou bránou je nadstavená Michalská veža. V nej sa dnes nachádza múzeum s expozíciou historických zbraní. Múzeum je venované histórii opevnenia a obrany mesta. Návštevníci môžu obdivovať cenné exponáty, medzi ktorými nechýbajú zbrane alebo vojenská a turnajová výzbroj.

Múzeum tiež svojim návštevníkom ukazuje vývin strelných zbraní a remeselnej výrobe slúžiace potrebám obrany mesta a približuje históriu bratislavských lejárov a puškárov. Z 51 metrov vysokej Michalskej veže si môžu návštevníci vychutnať očarujúci výhľad na hrad a Staré mesto.

Michalská brána
zdroj: fotoma.sk

Múzeum dopravy

Múzeum dopravy v Bratislave je pobočkou Slovenského technického múzea v Košiciach. Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska a priľahlých skladov Prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z polovice 19. storočia. Múzeum a jeho exponáty ukazujú návštevníkom historický vývoj cestnej a železničnej dopravy na území Slovenska. Návštevníkom ponúka celkom štyri stále expozície:

  • Míľniky slovenského motorizmu v 2. polovici 20. stor.
  • História cestnej dopravy
  • Vývoj železničnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky
  • Vývoj železničnej techniky na Slovensku – koľajisko

Múzeum sa vďaka svojim jedinečným exponátom teší početnej návštevnosti. Medzi jeho najväčšie skvosty patrí celkom určite aj najstarší parný rušeň, ikonický malý moped Babetta, či model najväčšej osobnej lode, ktorá sa na Slovensku vyrábala alebo aj najstaršie motorové vozidlo trojkolka Ariel.

Múzeum dopravy okrem stálych expozícii ponúka aj pravidelne dočasné výstavy, ktoré sa pravideľne menia a dopĺňajú.

Múzeum dopravy Bratislava
zdroj: citylife.sk

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT