KultúraUmenieZaujímavosti

Program Považského múzea

Spread the love

PROGRAM – jún 2024

Areál Budatínskeho hradu

telefón: +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • BUDATÍNSKY HRAD
 • KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU 
 • DROTÁRSKY PAVILÓN

PODUJATIA:

1. jún 2024 o 7.00

Vítanie vtáčieho spevu v Budatínskom parku

Ornitologická vychádzka spojená s rozprávaním o zaujímavostiach Budatínskeho parku. Pozorovanie vtáctva parku a ich určovanie podľa spevu. Púšťanie nahrávok spevu vtákov. K dispozícii bude monokulárny ďalekohľad a dva binokulárne ďalekohľady na pozorovanie vtáctva, vlastný ďalekohľad nie je preto nutný, ale vítaný. Obuv a oblečenie podľa počasia, nie veľmi farebné (ideálne sivá, zelená alebo hnedá farba). Zraz bude pri hlavnej bráne Budatínskeho parku. Terén je nenáročný, po spevnených chodníkoch, dĺžka trvania bude 2 – 3 hodiny. Vstupné 2 €. Sprievodcami budú zoológ Ing. Ján Kicko, PhD. a botanička Ing. Květa Kicková. Kontakt: kickova@pmza.sk, tel. č. +42141/5001511, J. Kicko, kicko@pmza.sk. Prírodovednú vychádzku podporil Environmentálny fond.

1. jún 2024 od 10.00 do 15.00

Víkend otvorených parkov a záhrad

Cieľom  podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad je priblížiť krásu, ako aj šíriť myšlienky aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad. Od roku 2018 sa na podnet Rady Európy začali organizátori podujatí, ktorých cieľom je prezentovať hodnoty parkov a záhrad spájať pod hlavičkou spoločnej európskej iniciatívy „Rendez-vous aux jardins“, ktorého hlavným koordinátorom je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky. Podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou tejto medzinárodnej iniciatívy prezentujúcej slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma, tento rok je to „Päť zmyslov v záhrade“. Do XVI. ročníka podujatia sa zapája aj Považské múzeum, ktoré pripravilo program dňa 1. júna 2024. 

Program v Budatínskom parku bude nasledovný: 

O 10.00 divadelné predstavenie pre deti Na skok v podaní Divadla RosArt z Ružomberka. 

O 13.00 bude nasledovať komentovaná prehliadka parku s botaničkou Považského múzea, Květou Kickovou. 

O 14.00 bude na pódiu koncert Slávky Tkáčovej so skupinou. 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Viac informácií nájdete na: https://www.vopz.sk/.

13. jún 2024 od 9.30 do 14.00

Prvý krajský environmentálny festival pre stredné školy „ZA zelený KRAJ“

V rámci prvého ročníka festivalu sa uskutoční prezentácia environmentálnych organizácií z kraja a workshopy v areáli parku. Pozvaní budú zaujímaví hostia, pripravená je diskusia na tému: Eko do školy a o ďalších  environmentálnych témach, súčasťou budú i praktické ukážky. Tešiť sa môžete aj na koncert Cherries & Therapy. Festival organizuje Žilinský samosprávny kraj.

13. jún 2024 o 18.00

Pro musica nostra Thursoviensi

Festival Pro Musica Nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. Fanúšikovia klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Festival sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Koncert sa uskutoční v kaplnke Budatínskeho hradu. Viac informácií o podujatí a vstupenkách nájdete na: https://www.promusicanostra.sk/budatin-koncert-2024.

20. jún 2024 o 16.00

Workshop k výstave Empatia – Mladý dizajn pre všetkých

Workshop je zameraný na zdravotné znevýhodnenie, ktoré je aj témou výstavy Empatia – Mladý dizajn pre všetkých. Dve konkrétne tvorivé aktivity sú pripomienkou zrakových porúch. Deti tak budú musieť do svojej tvorivej činnosti zapojiť iné zmysly ako zrak a tiež sa snažiť vopred odhadnúť s čím je potrebné počítať pri tvorbe vecí pre ľudí s týmto obmedzením. Po prehliadke výstavy bude nasledovať maľovanie, kreslenie so zaviazanými očami a výroba hmatového pexesa.  

Vhodné pre deti od 10 rokov. 

Cena: 3 €/osoba

22. jún 2024 od 10.00 do 14.00

Budatínsky papierák

Pozývame vás na piaty ročník podujatia Budatínsky papierák, na ktorom sa zídu modelári z bližšieho i vzdialenejšieho okolia Žiliny, ale aj z Českej republiky. Modelári predstavia svoje diela širokej verejnosti a odborná porota ocení tie najkrajšie a najkvalitnejšie vyrobené. Verejnosť si bude môcť pozrieť modely cestných, leteckých, vodných či železničných vozidiel, vojenskej techniky a architektúry.

PONUKA PRE ŠKOLY:

6. máj – 26. jún 2024 

Hľadanie pokladu v parku

V Budatínskom parku sa stratil poklad kráľa Dobromila. Myslí si, že je za to zodpovedný zlý čarodejník Kazisvet. Dobromil je z toho nešťastný a pozýva každého, aby mu pomohol s hľadaním. Príďte aj vy a vyriešte s nami túto záhadu! Bude to však náročné. Cestou v parku vás čaká viacero prekážok, ktoré musíte zdolať. Za nájdenie je sľúbená sladká odmena. Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ. Cena: 3€/ žiak. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Celý školský rok 

Tvorivé dielne a komentované prehliadky výstavy Králi oblohy

Maľovanie, vystrihovanie, hľadanie jednotlivých dravcov vo výstave Králi oblohy pre menšie deti. Komentované prehliadky pre väčších žiakov. Špecializované prednášky z biológie a ekológie živočíchov pre stredné a vysoké školy. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania podľa potreby, 30 – 180 minút.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Vandrovali, haftovali, flekovali…

Špeciálny program pre žiakov základných a študentov stredných škôl v priebehu trvania výstavy  Čo drôt spojil, čas nerozdelí… s autorkou výstavy etnologičkou Katarínou Kendrovou. Program je rozdelený do dvoch častí – komentovaná prehliadka výstavy a workshop. Mladší žiaci (1. až 6. ročník ZŠ) si získané vedomosti overia pri vypĺňaní zábavného kvízu obohateného o tvorivé aktivity, pri ktorých si vyskúšajú aj jednoduchšiu prácu s drôtom. Starší žiaci (7. až 9. ročníka ZŠ a študenti stredných škôl) si následne základnú techniku opletania keramiky do drôtenej siete vyskúšajú na pripravených keramických hrnčekoch, pričom môžu uplatniť svoju kreativitu a fantáziu a sieť obohatiť o drotárske výzdobné prvky. 

Počet miest je obmedzený (max. 20 osôb). Nutné sa vopred objednať na +421 41 500 15 11, kendrova@pmza.sk. 

Cena programu: 4 €/ žiak

Celý školský rok

Krajina orlov 

Bola raz jedna krajina, ktorú každý poznal ako Krajinu orlov. Chcete sa dozvedieť, prečo dostala také pomenovanie? Prezradíme vám to v prerozprávanom príbehu prostredníctvom maňušiek. Navyše si budete môcť pozrieť výstavu dravcov v priestoroch Budatínskeho hradu. Celú aktivitu uzavrieme tvorivou dielňou. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. – 3. ročník ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Spoznaj múzeum 

V rámci aktivity Spoznaj múzeum sa dozviete niečo zo všeobecnej histórie múzeí vo svete aj o vzniku Považského múzea. Zistíte, kto v tejto inštitúcii pracuje, ako prebieha proces získavania, prijímania a spracovania zbierok a ich následné uchovanie a starostlivosť. Praktickou časťou by bola prezentácia a zoznámenie sa s niektorými zo zbierkových predmetov. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 5. – 7. ročník ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Kto pracuje v múzeu 

Zaujímalo vás niekedy, kto pracuje v múzeu? Radi by ste týchto ľudí stretli a opýtali sa na ich prácu osobne? Pozývame vás na špeciálnu prehliadku s múzejnou pedagogičkou, ktorá vás prevedie múzeom. Ukáže vám priestory, v ktorých pracujú historici, zájdete k reštaurátorom a samozrejme aj na hrad, kde pracujú lektorky či pokladníčky. Záver prehliadky ukončíme tvorivou dielňou. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Spoznaj svoj hrad 

Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Je zameraný najmä na pozornosť. Nemusíte sa ničoho obávať, k dispozícii sú aj „nápovedy“. V celej aktivite ale ide najmä o zábavu. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 2. – 9. ročník ZŠ.

Cena: 4 €/ žiak

Celý školský rok

Potreba múzea v škole 

Sú múzeá potrebné aj v 21. storočí? Prečo vznikli? Boli vždy prístupné pre každého? Ako sa správať v priestoroch múzea? Ak hľadáte v škole odpovede na spomínané otázky, ponúkame vám zopár odpovedí. Naša múzejná pedagogička v spolupráci s odborným zamestnancom, prídu za vami do triedy, kde sa ich môžete na veľa pýtať a zároveň sa veľa dozviete. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 1. a 2. stupeň ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Dobrodružstvo v hrade

Špeciálna prehliadka Budatínskeho hradu s múzejnou pedagogičkou. Čaká vás množstvo zaujímavých informácií a aktivít, ktoré vám priblížia nielen dejiny hradu. Dozviete sa, ako ho postavili, koho v ňom zamurovali či aké meče sa v ňom ukrývajú. Počas našej prehliadky si vytvoríme rodostrom a v závere nás budú čakať ešte tvorivé dielne, kde si deti vyrobia spomienku na Budatínsky hrad. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ. 

Cena: 5 €/ žiak 

Celý školský rok 

Prehliadka hradu a stretnutie s odborným zamestnancom

Pozývame vás na špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená stretnutím s odborným zamestnancom, napríklad historikom, etnológom, dokumentátorom, zoológom či botanikom, ktorý vám porozpráva niečo o svojej práci a rád zodpovie vaše otázky. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 2. stupeň ZŠ. 

Cena: 5 €/ žiak

3. jún 2024 – 26. jún 2024

Vrecúško s bylinkami

Poznáte kvety či bylinky, ktoré rastú v našom okolí? Pozývame vás k nám do Považského múzea, kde sa ich spoločne s našou etnologičkou naučíme rozlišovať a dozvieme sa aj o ich účinnej liečivosti či magickej sile. V závere nás čaká tvorivá dielňa. Vhodné pre 1. a 2. stupeň ZŠ. Cena: 3 €/žiak. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Celý školský rok 

Tvorivo na hrade: tkanie

Špeciálny tvorivý program pre školy. Venovať sa budeme tkaniu na malých krosnách. Žiaci si vyskúšajú tkanie na ručných krosienkach s využitím odpadového textilu.

Podujatie je vhodné pre základné a stredné školy. 

Kvôli obmedzenému počtu (max. 25 detí) je nutné sa vopred objednať emailom na bardyova@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 60 – 180 minút

Cena: 3 €/ žiak

VÝSTAVY: 

25. október 2023 – september 2024

Králi oblohy

Výstava Králi oblohy predstavuje bohatú skupinu dravých vtákov, ktoré žijú na Slovensku. Autorom je náš zoológ Ing. Ján Kicko, PhD. Takmer všetky druhy našich dravcov sú zobrazené na veľkoplošných snímkach z prírody od popredných slovenských fotografov- Stanislava Harvančíka, Ervína Hrtana, Jozefa Chavka, Jána Svetlíka a autora a doplnené dermoplastickými preparátmi zo zbierok Považského múzea. Novinkou sú preparáty dravcov „za letu“, ktoré najvernejšie predstavujú dravce tak, ako ich môžeme pozorovať v prírode. Veríme, že takéto preparáty, „letovky“, vzbudia mimoriadny záujem návštevníkov. Záujemcovia sa môžu odfotiť pri dravčom fotopaneli. Súčasťou výstavy je model hniezda orla skalného v životnej veľkosti. 

25. jún 2024 – 22. september 2024

Medzi stránkami

Prezentácia študentských prác zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Výstava predstaví práce z odboru grafický dizajn, konkrétne kreslené príbehy ako autorské výpovede podané v knižnej forme leporela. Výstava sa bude nachádzať v priestoroch Budatínskeho hradu, kurátorom je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

18. jún 2024 – 16. september 2024 

Múzeum počasia

Výstavný projekt „Múzeum počasia“ má, okrem iného, ambíciu vyskúšať fungovanie terasy Budatínskeho hradu ako možného výstavného priestoru v letných mesiacoch. V čase od 18. 6. do 16. 9. 2024 sa zaplní dielami detí zo základných umeleckých škôl zo Žiliny – Budatína, Martina a Čadce. Okrem témy počasia – jeho premien, pocitov z neho, či zážitkov v rôznom počasí – musia jednotlivé práce spĺňať aj podmienku trvácnosti a odolnosti, práve voči premenlivosti počasia. Na výstave budú zastúpené objekty z rôznych materiálov, ale aj maľby a popri žiakoch sa na nej autorsky podieľajú aj ich pedagógovia. Počasie svojou fyzickou neskladnosťou umožňuje úsmevné zamyslenie sa nad múzeom budúcnosti aj nad súčasnými depozitármi zaťaženými ťarchou množstva zozbieraných artefaktov z minulosti. Kurátormi výstavy sú Mgr. Tatiana Kubáňová a Mgr. Zdeno Hogh. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 18. 6. 2024 o 16.00.

1. august 2023 – september 2024

Čo drôt spojil, čas nerozdelí…

V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu  je od začiatku augusta 2023 prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Mgr. Katarína Kendrová a historička Mgr. Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, „flekovanie“, „haftovanie“, spájkovanie, ale tiež  jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

11. jún 2024 – 30. september 2024

UNIVERZUM

Výstava predstaví výber z tvorby sochára Jaroslava Drotára s dôrazom na diela, v ktorých pracuje s drôtom ako dominantným materiálom. Autorom priznaný voľný odkaz na drotársku tradíciu je však posúvaný do roviny umelecko-filozofickej. Neoddeliteľnou súčasťou významovej stránky týchto prác je popri drôtenom korpuse neónové svetlo, prípadne drevená schránka. V centre jeho pozornosti sú pradávne organické formy, ich objavovanie, priam intuitívne vytváranie a následné situovanie do súčasného kultúrneho prostredia. Širší tvorivý záber Jaroslava Drotára, ktorý využíva vo svojej tvorbe rôznorodé materiály i tvorivé postupy, pripomenie aktuálna výstava bronzovou plastikou odkazujúcou na jeho monumentálnu tvorbu ako aj experimentálnou fotografiou. V nej sa opäť prejavuje jeho dlhodobý záujem o svetlo a pohyb, ktoré sú transformované do univerzálnej, abstraktnej polohy. Výstava sa bude nachádzať v priestoroch Drotárskeho pavilónu, jej kurátorom je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

29. február 2024 – 30. jún 2024

Empatia – Dizajn pre všetkých

Výstava v kaplnke Budatínskeho hradu predstaví ukážky humanistického dizajnu, ktorého produkty sa v tomto prípade týkajú témy zdravotne znevýhodnených ľudí a psychickej relaxácie. Prezentovaný aktuálny postoj v danom výtvarnom segmente smeruje k tvorbe „rozumných“ predmetov každodenného života, integruje poznatky technických aj humanitných oblastí, zodpovedne a empaticky reflektuje rôznorodosť ľudského spoločenstva, jeho potrieb a vo výsledku sleduje trvalo udržateľný život. Produkty napr. z oblasti nábytkového, produktového, textilného či grafického dizajnu vznikali v uplynulých rokoch na Katedre dizajnu a Katedre textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a na Katedre dizajnu Technickej univerzity v Košiciach (Fakulta umení). Kurátorom výstavy je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:

utorok – piatok: 9.00 – 16.00 (posledný vstup)

 sobota – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup)

 obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:

utorok – piatok: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

Vstup do Drotárskeho pavilónu len v sprievode lektora. Jednotlivé vstupy: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00.

sobota – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

Vstup do Drotárskeho pavilónu len v sprievode lektora. Jednotlivé vstupy: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00.

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY: 

utorok – piatok: 9.00 – 16.30 (posledný vstup)

sobota – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup)

obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:

máj – september: 

pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00 

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA): 

utorok: 6.30 – 13.15  

streda: 9.30 – 16.15  

štvrtok: 6.30 – 13.15  

VSTUPNÉ

BUDATÍNSKY HRAD

 • základné: 8 €/os.
 • zľavnené: 4 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.
 • regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA

 • základné: 3 €/os.
 • zľavnené: 1,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 7,50 € (dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.

KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo

BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT