KultúraZaujímavosti

Program Povážského múzea na marec 2024

Spread the love

Areál Budatínskeho hradu

GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • BUDATÍNSKY HRAD
 • KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU 
 • DROTÁRSKY PAVILÓN

PODUJATIA:

24. marec 2024 o 14.00

Krížová cesta

Ekumenická pobožnosť Krížovej cesty na Kvetnú nedeľu v príjemnom prostredí Budatínskeho parku v spolupráci so združením EKUZA. Pobožnosť povedie rímskokatolícky kňaz Zdeno Pupík spolu so zástupcami Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Mariánom Kaňuchom a Gréckokatolíckej cirkvi Emilom Turiakom.

PONUKA PRE ŠKOLY:

marec 2024

Marec – mesiac knihy 

S mesiacom marec sa asi všetkým spája kniha. Preto sme sa rozhodli, že by sme vám v spolupráci s našou dokumentátorkou a múzejnou pedagogičkou porozprávali, ako knihy vznikali, kde sa vydávali, predávali a ďalšie iné zaujímavosti. Nezabudnite si so sebou priniesť aj vašu obľúbenú knižku. V závere nás čaká tvorivá dielňa. V prípade záujmu nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 1. a 2. stupeň ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak 

26. február 2024 – 22. marec 2024

Veselá Veľká Noc

Fašiangy, Turíce, Veľká Noc príde… Pomaly sa blíži koniec veľkého pôstu, príroda sa prebúdza a všetko je odrazu krajšie. Nalaďte sa s nami na sviatky jari a príďte si vyrobiť vlastné kraslice, ktoré môžu zdobiť vaše príbytky. Okrem iného vám naša etnologička porozpráva, ako vznikla tradícia zdobenia vajíčok. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. – 5. ročník ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok 

Tvorivé dielne a komentované prehliadky výstavy Králi oblohy

Maľovanie, vystrihovanie, hľadanie jednotlivých dravcov, vo výstave Králi oblohy pre menšie deti. Komentované prehliadky pre väčších žiakov. Špecializované prednášky z biológie a ekológie živočíchov pre stredné a vysoké školy. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania podľa potreby, 30 – 180 minút.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Vandrovali, haftovali, flekovali…

Špeciálny program pre žiakov základných a študentov stredných škôl v priebehu trvania výstavy  Čo drôt spojil, čas nerozdelí… s autorkou výstavy etnologičkou Katarínou Kendrovou. Program je rozdelený do dvoch častí – komentovaná prehliadka výstavy a workshop. Mladší žiaci (1. až 6. ročník ZŠ) si získané vedomosti overia pri vypĺňaní zábavného kvízu obohateného o tvorivé aktivity, pri ktorých si vyskúšajú aj jednoduchšiu prácu s drôtom. Starší žiaci (7. až 9. ročníka ZŠ a študenti stredných škôl) si následne základnú techniku opletania keramiky do drôtenej siete vyskúšajú na pripravených keramických hrnčekoch, pričom môžu uplatniť svoju kreativitu a fantáziu a sieť obohatiť o drotárske výzdobné prvky. 

Počet miest je obmedzený (max. 20 osôb). Nutné sa vopred objednať na +421 41 500 15 11, kendrova@pmza.sk. 

Cena programu: 4 €/ žiak

Celý školský rok

Krajina orlov 

Bola raz jedna krajina, ktorú každý poznal ako Krajinu orlov. Chcete sa dozvedieť, prečo dostala také pomenovanie? Prezradíme vám to v prerozprávanom príbehu prostredníctvom maňušiek. Navyše si budete môcť pozrieť výstavu dravcov v priestoroch Budatínskeho hradu. Celú aktivitu uzavrieme tvorivou dielňou. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. – 3. ročník ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Spoznaj múzeum 

V rámci aktivity Spoznaj múzeum sa dozviete niečo zo všeobecnej histórie múzeí vo svete aj o vzniku Považského múzea. Zistíte, kto v tejto inštitúcii pracuje, ako prebieha proces získavania, prijímania a spracovania zbierok a ich následné uchovanie a starostlivosť. Praktickou časťou by bola prezentácia a zoznámenie sa s niektorými zo zbierkových predmetov. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 5. – 7. ročník ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Kto pracuje v múzeu 

Zaujímalo vás niekedy, kto pracuje v múzeu? Radi by ste týchto ľudí stretli a opýtali sa na ich prácu osobne? Pozývame vás na špeciálnu prehliadku s múzejnou pedagogičkou, ktorá vás prevedie múzeom. Ukáže vám priestory, v ktorých pracujú historici, zájdete k reštaurátorom a samozrejme aj na hrad, kde pracujú lektorky či pokladníčky. Záver prehliadky ukončíme tvorivou dielňou. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Spoznaj svoj hrad 

Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Je zameraný najmä na pozornosť. Nemusíte sa ničoho obávať, k dispozícii sú aj „nápovedy“. V celej aktivite ale ide najmä o zábavu. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 2. – 9. ročník ZŠ.

Cena: 4 €/ žiak

Celý školský rok

Potreba múzea v škole 

Sú múzeá potrebné aj v 21. storočí? Prečo vznikli? Boli vždy prístupné pre každého? Ako sa správať v priestoroch múzea? Ak hľadáte v škole odpovede na spomínané otázky, ponúkame vám zopár odpovedí. Naša múzejná pedagogička v spolupráci s odborným zamestnancom, prídu za vami do triedy, kde sa ich môžete na veľa pýtať a zároveň sa veľa dozviete. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 1. a 2. stupeň ZŠ. 

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Dobrodružstvo v hrade

Špeciálna prehliadka Budatínskeho hradu s múzejnou pedagogičkou. Čaká vás množstvo zaujímavých informácií a aktivít, ktoré vám priblížia nielen dejiny hradu. Dozviete sa, ako ho postavili, koho v ňom zamurovali či aké meče sa v ňom ukrývajú. Počas našej prehliadky si vytvoríme rodostrom a v závere nás budú čakať ešte tvorivé dielne, kde si deti vyrobia spomienku na Budatínsky hrad. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ. 

Cena: 5 €/ žiak 

Celý školský rok 

Prehliadka hradu a stretnutie s odborným zamestnancom

Pozývame vás na špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená stretnutím s odborným zamestnancom, napríklad historikom, etnológom, dokumentátorom, zoológom či botanikom, ktorý vám porozpráva niečo o svojej práci a rád zodpovie vaše otázky. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre 2. stupeň ZŠ. 

Cena: 5 €/ žiak

VÝSTAVY: 

25. október 2023 – september 2024

Králi oblohy

Výstava Králi oblohy predstavuje bohatú skupinu dravých vtákov, ktoré žijú na Slovensku. Autorom je náš zoológ Ján Kicko. Takmer všetky druhy našich dravcov sú zobrazené na veľkoplošných snímkach z prírody od popredných slovenských fotografov- Stanislava Harvančíka, Ervína Hrtana, Jozefa Chavka, Jána Svetlíka a autora a doplnené dermoplastickými preparátmi zo zbierok Považského múzea. Novinkou sú preparáty dravcov „za letu“, ktoré najvernejšie predstavujú dravce tak, ako ich môžeme pozorovať v prírode. Veríme, že takéto preparáty, „letovky“, vzbudia mimoriadny záujem návštevníkov. Záujemcovia sa môžu odfotiť pri dravčom fotopanely. Súčasťou výstavy je model hniezda orla skalného v životnej veľkosti. 

1.august 2023 – september 2024

Čo drôt spojil, čas nerozdelí…

V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu  je od začiatku augusta prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Katarína Kendrová a historička Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, flekovanie, haftovanie, spájkovanie, ale tiež  jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

20. október 2023 – 31. december 2023

Tiene minulosti

Výstava mladého drotára Jozefa Šaba predstaví niekoľko rozmernejších figurálnych plastík z priebežne vznikajúceho cyklu Tiene minulosti. V cykle na všeobecnú tému pominuteľnosti človeka i tradičných hodnôt upriamuje pozornosť predovšetkým na vytrácanie sa tradičných remesiel zo súčasného života spoločnosti. Prostredníctvom jednotlivých figúr prevedených viac-menej voľne nahodenými vzdušnými výpletmi sa autor snaží sprítomniť situácie z minulosti, ktoré do súčasnosti prechádzajú už takmer len ako nejasná spomienka. Tieto práce doplnia na výstave menšie plastiky ľudských postáv i zvierat, vyznačujúcich sa nielen výborným vystihnutím pohybu a životnosťou, ale aj autorovou chuťou k formálnym experimentom a k hľadaniu vlastného výrazu.

19. marec 2024 – 21. apríl 2024

Pozdravy jari

Výstava maľovaných kraslíc a pestrofarebných papierových koláží s prvkami šitej čipky,  inšpirované prírodou a ľudovou ornamentikou. Autorkou výstavy je Eleny Majeríkovej z Dolného Vadičova.

29. február 2024 – 30. júna 2024

Empatia – Mladý dizajn pre všetkých

Výstava predstaví ukážky humanistického dizajnu, ktorého produkty sa v tomto prípade týkajú témy zdravotne znevýhodnených ľudí a psychickej relaxácie. Prezentovaný aktuálny postoj v danom výtvarnom segmente smeruje k tvorbe „rozumných“ predmetov každodenného života, integruje poznatky technických aj humanitných oblastí, zodpovedne a empaticky reflektuje rôznorodosť ľudského spoločenstva, jeho potrieb a vo výsledku sleduje trvalo udržateľný život. Produkty napr. z oblasti nábytkového, produktového, textilného či grafického dizajnu vznikali v uplynulých rokoch na Katedre dizajnu a Katedre textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a na Katedre dizajnu Technickej univerzity v Košiciach (Fakulta umení). Kurátorom výstavy je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:

utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:

utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

Vstup do Drotárskeho pavilónu len v sprievode lektora. Jednotlivé vstupy: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00.

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY: 

utorok – nedeľa: 9.00 – 16.30 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

VEĽKONOČNÉ SVIATKY             

29. 3. – ZATVORENÉ                        

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:

október – apríl : 

pondelok – nedeľa: 8.00 – 18.00 

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA): 

utorok: 6.30 – 13.15  

streda: 9.30 – 16.15  

štvrtok: 6.30 – 13.15  

VSTUPNÉ

BUDATÍNSKY HRAD

 • základné: 8 € / os.
 • zľavnené: 4 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA

 • základné: 3 € / os.
 • zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 7,50 € / dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.

KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo

BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Hrad Strečno

telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
 • STÁLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
 • INTERAKTÍVNA EXPOZÍCIA OSOBNOSTI A VOJENSKÉ DEJINY HRADU STREČNO
 • STREDOVEKÁ DEDINA PASEKA POD HRADOM STREČNO

OTVÁRACIE HODINY HRADU STREČNO: 

OTVORENÉ OD 30.3.

pondelok – nedeľa: 9.00 – 17.00 hod. (posledný vstup)

OTVÁRACIE HODINY STREDOVEKEJ DEDINY PASEKA: 

pondelok – nedeľa: 8.45 – 18.00 hod.                         

VEĽKONOČNÉ SVIATKY              

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

VSTUPNÉ 

 • základné: 7 € / os 
 • zľavnené: 3,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 17,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
 • vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Čičmany

telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 • ČIČMANY, ČIČMANY CHIMÁRNA DEDINA: RADENOV DOM 
 • BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: DOM Č. 42

OTVÁRACIE HODINY:

utorok – piatok: 9.00 – 15.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30 

sobota – nedeľa: 8.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

VEĽKONOČNÉ SVIATKY             

29. 3. – ZATVORENÉ                        

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

    VSTUPNÉ

 • základné: 5 € / os.
 • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Terchová

telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • Etnografická expozícia JÁNOŠÍK A TERCHOVÁ v budove Obecného úradu Terchová

OTVÁRACIE HODINY:

streda – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30 

VEĽKONOČNÉ SVIATKY             

29. 3. – ZATVORENÉ                        

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

VSTUPNÉ

 • základné: 5 € / os.
 • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Sobášny palác v Bytči

telefón: +421 41/ 552 30 27

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 • SOBÁŠNY PALÁC – STREDOEURÓPSKY KLENOT 
 • UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – RENESANČNÝ ČLOVEK

Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

PONUKA PRE ŠKOLY:

19., 21, 26. a 27. marec 2024 o 9.00 a 11.00

…ešte k tomu grošov moc, veselú vám Veľkú noc

Odborná etnologická prednáška Mgr. Kataríny Kendrovej o tradičných zvykoch, obradoch a poverách veľkonočného obdobia, a o spôsoboch zdobenia veľkonočných kraslíc. Prednáška bude doplnená o tvorivú dielňu, v ktorej si účastníci vyrobia veľkonočné ozdoby z drôtu, prípadne ozdobia kraslice technikou odrôtovania. (závisí od vekovej kategórie). Cena: 3€/ žiak, pedagogický dozor zadarmo. Dĺžka trvania max. 90 minút. Nutné vopred sa objednať e-mailom na pedagogbytca@pmza.sk alebo telefonicky 0917 598 905.

OTVÁRACIE HODINY:

utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka 12.00 – 12.30 

VEĽKONOČNÉ SVIATKY             

29. 3. – ZATVORENÉ                        

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

VSTUPNÉ 

 • základné: 4 € / os.
 • zľavnené: 2 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 10 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri (po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27): 50 €

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach

telefón: +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
49°07’45.11″N

18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.

PODUJATIA:

22. marec 2024 od 18.00 do 21.30

Večer v Múzeu dopravy 

Špeciálna prehliadka poodhalí múzeum pod rúškom tmy. Návštevníci uvidia naše modelové koľajisko aj všetky ostatné exponáty len pri večernom osvetlení. Modelové vláčiky budú počas prehliadky simulovať reálnu prevádzku. V prevádzke budú aj ďalšie funkčné exponáty a modely ako parný stroj a telegraf. Záujemcovia môžu prísť kedykoľvek medzi 18.00 a 21.00 hod. Základné vstupné je 5 € a zľavnené 2,50 €. 

PONUKA PRE ŠKOLY:

Celý školský rok

Cesta za pokladom

Interaktívna prehliadka Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach, na ktorej budú žiaci riešiť zaujímavé úlohy, hľadať indície, spoznávať exponáty a na záver možno nájdu skrytý poklad.

Vhodné pre ZŠ od 3. ročníka. Trvanie cca 30 minút. Objednať sa môžete na čísle 0918 737 653, cena vo výške bežného vstupného.

OTVÁRACIE HODINY:

utorok – nedeľa: 9.30 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30 

VEĽKONOČNÉ SVIATKY             

29. 3. – ZATVORENÉ                        

30. 3. – 1. 4. – OTVORENÉ

VSTUPNÉ

 • základné: 5 € / os.
 • zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Pre všetky expozície:

Aktuálne informácie nájdete na stránke www.pmza.sk.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT