Kultúra

Mesto Žilina vlastní cenné umelecké predmety, které zachová pre budúce generácie

Spread the love

V majetku mesta Žilina sa nachádzajú významné výtvarné skvosty, ktorých autormi sú známi žilinskí i zahraniční umelci. Diela, ktorými by sa chcela pýšiť nejedná galéria, mesto zachová ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Mnoho Žilinčanov ani netuší, že mesto Žilina vlastní veľmi cenné umelecké diela popredných výtvarníkov. Napríklad, v roku 2016 získalo mesto do svojho vlastníctva rozsiahlu zbierku obrazov od významného žilinského výtvarníka Mojmíra Vlkolačka. Tieto diela nadobudlo mesto darom od Emílie Sadloňovej, manželky spomínaného umelca. Celkovo 87 originálnych diel bolo vystavených na žilinskej radnici v máji minulého roka.

Mesto plánuje umelecké ceniny postupne vystavovať a ukázať nielen obyvateľom Žiliny

Do zbierky mesta okrem týchto obrazov patria aj výtvarné skvosty od Miloša A. Bazovského, Štefana Straku, Jana Hálu, Viktora Krupca, Jozefa Satina, Ambróza Akidosa, Júliusa Bukovinského, ale i obrazy žijúcich výtvarníkov Zdena Horeckého, Jozefa Krakovského, Štefana Pelikána či Vlada Baču a iných velikánov.

Hodnotný obraz vo vlastníctve mesta Žilina
zdroj: TS Mesto Žilina

„Plánujeme verejnosti postupne predstaviť všetky umelecké diela, aby sa časom „nestratili“ tak, ako sa to stalo v minulosti. Je to predsa naše spoločné bohatstvo,“povedal zástupca primátora Patrik Groma. Tie najhodnotnejšie diela budú vystavované na Radnici mesta Žilina a v zrekonštruovanom Rosenfeldovom paláci.

Naposledy si mesto zapožičalo zo Základnej školy Jarná obdivuhodný obraz od českého maliara, kresliara a ilustrátora žijúceho väčšinu života na Slovensku vo Važci – Jana Hálu (1890 – 1959). Obraz od riaditeľa školy Jána Kotmana osobne prevzal Patrik Groma. Dnes už tento unikát hrdo visí v reprezentačnom salóniku na radnici a neskôr bude tešiť aj návštevníkov Rosenfeldovho paláca.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT