Turistika

Skalnaté pleso láká turistov, lyžiarov ale aj rodinky s deťmi

Spread the love

Skalnaté pleso je populárne vysokohorské jazero vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa nad Tatranskou Lomnicou, v oblasti Skalnatej doliny, priamo pod pohľadnými južnými zrázmi majestátneho Lomnického a Kežmarského štítu. Jeho jedinečná poloha pod tak majestátnymi vrcholmi a súčasne ohromujúcimi výhľadmi na Podtatranskú kotlinu ho predurčila na jeden z najatraktívnejších turistických cieľov v Tatrách. Významne k tomu prispieva i fakt, že na Skalnaté pleso vedie z Tatranskej Lomnice lanovka. Tá vás dokáže dopraviť buď do Lomnického sedla, alebo až na úplný vrchol Lomnického štítu, z ktorého je kúzelný výhľad.

Skalnaté pleso a výhľad na okolité štíty
zdroj: vysoké-tatry.fotoex.cz

Súčasťou Skalnatého plesa je aj obrovské lyžiarske stredisko. Jeho zjazdovka je najdlhšou na Slovensku a vedie z Lomnického sedla, cez Skalnaté pleso až do Tatranskej Lomnice. Čulý ruch v tejto lokalite preto panuje celoročne. Záujemcov priťahuje i tunajšia hvezdáreň, alebo klasická vysokohorská chata – Skalnatá chata, známa aj ako Kaverna. Skalnaté pleso má výbornú poloho aj z hľadiska turistiky. Križuje ho hneď niekoľko turistických trás, ktorými sa dostanete napríklad k Zelenému plesu, cez Veľkú Svišťovku, vybrať sa môžete i k Zamkovského chate, Bilíkovej chate a Rainerovej útulni, smerom na Hrebienok. Skalnaté pleso je dostupné od západu aj východu po Tatranskej magistrále, no najkratší a najrýchlejší prístup je z juhu, z Tatranskej Lomnice. Z tejto tatranskej osady máte navyše možnosť sa k plesu dostať jednoducho lanovkou.

Ako sa máte?

Skalnaté pleso – vystúpali sme hore

Skalnaté pleso je príťažlivou a hlavne dobre dostupnou horskou lokalitou, ktorá kombinuje prírodné krásy v podobe štítov, horského plesa a výhľadov do doliny. Na prvý pohľad zaujmú aj jednotlivé stanice lanovky, ktoré sú dielom známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Priaznivcov architektúri určite zaujme aj ikonická hvezdáreň – jedna na Skalnatom plese a druhá na Lomnickom štíte.

Hvezdáreň pri Skalnatom plese
zdroj: fotoma.sk

Skalnaté pleso uchváti svojou panorámou v podobe mohutných hradieb Lomnického a Kežmarského štítu, týčiacich sa nad Skalnatou dolinou, spojených exponovaným Vidlovým hrebeňom. Všetky tieto spomenuté štíty sú silným a populárnym lákadlom pre horolezcov.

Okolo samotného plesa vedie aj krátky náučný chodník. Po jej prekonaní sa môžu turisti ďalej presunúť smerom na severovýchod od plesa na Huncovský štít alebo na jeho úpätí na Huncovskú vyhliadku. Tá umožňuje výhľady na Skalnaté pleso z väčšej výšky.

Na Skalnatom plese môžte stráviť krásny slnečný deň aj pohodlne. Môžete si posedieť na terase vybavenej drevenými lavičkami, využiť detské ihrisko tzv. Svištiu krajinku, vybavenú preliezkami rôzneho druhu a samozrejme bufet. Či už sem vystúpate po svojich alebo sa vyveziete lanovkou, stále máte možnosť sa poprechádzať aj tu hore, vo vyššej nadmorskej výške. Vyraziť môžete napríklad k Skalnatej chate tzv. kaverne, ktorá sa nachádza do 5 minút chôdze od stanice lanovky. Z chaty sú pekné výhľady na Podtatranskú kotlinu.

Ak by ste na Skalnaté pleso vyšli pešo, povedzme z Tatranskej Lomnice, vydá to i na celodennú túru. Atraktivít je tu totiž dostatok na strávenie pekného dňa v horách. Častokrát sa vám však stane, že tu narazíte na masy turistov, čo môže niekoho znechutiť.

V zime turstika alebo lyžovačka

Skalnaté pleso patrí k tatranským lokalitám, ktoré je možné na turizmus a rekreaciu vyuźívať celoročne – vrátane zimy. Je tomu tak vďaka upravenej zjazdovke a lanovkám. Výlet v zimných podmienkach sa sem za pekného počasia určite vyplatí. V prípade že je veľa nasnežené a nie ste ten lyžiarsky typ, tak sa vám na pri prechádzke určite zídu snežnice, nech sa zbytočne nezabárate do snehu. Zima tu bežne trvá do jarných mesiacov a tak si túto lokalitu dokážete vychutnať i počas dlhších a príjemnejších dní. Navyše na trase máte možnosť zohriať sa v jednotlivých stanovištiach lanovky, alebo sa nechať vyviezť až na Skalnaté pleso. Platí to však len pre túru z Tatranskej Lomnice.

V zime je povolený aj výstup z Hrebienka, no tu je nutné pozrieť si vopred aktuálnu lavinóznosť terénu a predpoveď počasia najlepšie na stránkach horskej služby. V zime môže byť na chodníku od Zamkovského chaty až po Skalnaté pleso napadané množstvo snehu a preto je lepšie ísť na tieto miesta so snežnicami, mačkami alebo prípadne na skialpoch.

Lomnícke sedlo - zjazdovka
zdroj: onthesnow.sk

Ak ste na druhej strane zase lyžiar alebo snowboardista, Skalnaté pleso je práve tým miestom, ktoré vám ponúkne tradičnú slovenskú lyžovačkovú oblasť vo Vysokých Tatrách. Svojich pravideľných návštevníkov si získalo hlavne vďaka slnečnej lyžovačke v najvyššie položenej a najstrmšej zjazdovke v Lomnickom sedle, ale aj na menej náročných zjazdovkách.

11 zjazdoviek rôznej obtiažnosti má 1 300 metrové prevýšenie; 6,5 kilometrovú carvingovú trať so šírkou až 60 metrov a poskytuje uspokojenie potrieb aj tých najnáročnejších lyžiarov. Z Tatranskej Lomnice sa môžete vydať aj na bežkársky okruh – lyžiarska bežecká trať Hlboká má 2700 m.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT