TuristikaZaujímavosti

Rozhľadne – pohľad z výšky ľudí nadchýňa odjakživa

Spread the love

Pohľad z výšky ľudí nadchýnal odjakživa. Mať dobrý výhľad bolo v minulosti užitočné najmä pri ochrane územia či love. Aj keď tieto činnosti ustúpili do úzadia, široký rozhľad a fascinácia krajinou pre nás ostali lákadlom dodnes. Rozhľadne sú preto veľkým turistickým lákadlom. Na Slovensku ich v súčasnosti máme 97.

Terchovské srdce a rozhľadňa

30 metrová rozhľadňa Terchovské srdce je vybudovaná na vrchu Oblaz a nachádza sa na konci náučného chodníka, ktorý je zameraný na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra. Rozhľadňa bola sprístupnená turistom 28. októbra 2015. Autorom návrhu rozhľadne je známy ľudový umelec a člen terchovského zoskupenia bratov Muchovcov Alojz Mucha.  Inšpiráciou pre neho bola rekvizita šibenice, ktorá stála na tom istom mieste na vrchu Oblaz v roku 1935 pri nakrúcaní dnes už legendárneho Jánošíka s Paľom Bielikom. Názov Terchovské srdce je podľa piesne: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…”

Terchovské srdce
zdroj: turisticky.sk

 Rozhľadňa Divinka na Malom vrchu

Na novootvorenú rozhľadňu (2018) sme sa vybrali z obce Divinka, odkiaľ vedie náučný chodník. Z informačných tabúľ sme sa dozvedeli veľa zaujímavého z histórie osídľovania vrchu. Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 490 m. n. m. Je vysoká 19,2 metra a má 5. poschodí. Patrí tak medzi najvyššie rozhľadne v regióne.

Je možné sa tu dostať ale aj z Lalinka, z Diviny alebo Marčeka. Je to ideálna a nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi.

Rozhľadňa Dubeň

 Vyhliadková veža na hrebeni Dubňa sa nachádza v nadmorskej výške 613 m. n. m. Týči sa nad mestom Žilina a obcou Teplička nad Váhom. Z Tepličky sme aj štartovali.

Ďalšie možnosti prístupu sú po turistických chodníkoch z mestských časti Budatín alebo Zástranie. Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Ponúka nám neopakovateľný výhľad na panorámu Malej Fatry, prírodnú rezerváciu Brodnianka, mesto Žilina ako na dlani a okolité dedinky

Turistická rozhľadňa Dubeň
zdroj: turisticky.sk

vyhliadková veža Dubová

Rozhľadňa – vyhliadková veža na Dubovej. Rozhodli sme sa preskúmať i jeden z novších vychodených náučných chodníkov “Okolím Rajeckého hradu”, ktorý vedie z mesta Rajec po zelenej turistickej značke. Súčasťou je i 7-metrová vyhliadková veža, ktorá stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Objekt má teda i historický význam – ako prvok historického dedičstva.

Rozhľadňa Dubová
zdroj: turisticky.sk
Zdroj
wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT