Zaujímavosti

Hlbocký vodopád

Spread the love

Obec Hlboké nad Váhom je najmladšia obec v Bytčianskom okrese. V roku 1998 sa osamostatnila od mesta Bytča. V minulosti vznikla spojením Horného a Dolného Hlbokého. Obec sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy a je známa najmä svojím prírodným bohatstvom.

Kotlina je obklopená zo všetkých strán kopcami s názvami: Kolárovec, Ostrý vrch, Hrabovský vrch, Lípie a iné. Hlboké nad Váhom susedí s obcami: z východnej strany s Hričovským Podhradím, zo západnej strany s Hrabovým. Okolo katastru obce Preteká rieka Váh.

Hlbocký vodopád sa nachádza v obci Hlboké nad Váhom  a je zároveň aj horským priechodom, ktorý spája obce Hlboké nad Váhom a Súľov. Jeho výška dosahuje 14 metrov. Vodopád vyteká z obrovských skalných velikánov, ktoré vytvárajú rôzne prírodné skalné komíny a jaskyne. Popri vodopáde vedie známa turistická trasa smerom na Roháč a do Suľova. Prejsť však možno aj na hrad Hričov alebo hrad Lietava, na mnohé horské vrcholy a iné končiare a skalné bralá, z ktorých je krásny výhľad na okresy Žilina, Kysucké Nové Mesto a hlavne okres Bytča.

Prechádzka k vodopádu je pomerne krátka a nenáročná. Trasa vedie po zelenej turistickej značke cez obec a potom lesnou cestou popri Hlbockom potôčiku. Časovo sa dá trasa k vodopádu stihnúť za pol hodinu. Naľavo vedľa vodopádu môžete vidieť  železný rebrík, nad ním oceľové lano a reťaze pomocou ktorých sa dá vyliezť hore nad vodopád. V okolí vodopádu sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary, lokalita miestami pripomína známe Jánošíkove diery pri Terchovej. Zaujímavosťou je, že ste jeho zábery mohli vidieť v rozprávkach Perinbaba či Soľ nad Zlato.

V obci môžete vidieť aj sochu patróna hasičov Sv. Floriána z roku 1924.

Hlboké nad Váhom | Mapio.net

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button
REJECT