Zaujímavosti

Program Považského múzea september

Spread the love

PODUJATIA:

 1. september 2023 o 16.00
  Od minulosti k prítomnosti
  Workshop pre deti inšpirovaný aktuálnou výstavou Konfrontácie, ktorá predstavuje objekty z odpadového materiálu od Christiny Tabakovej inštalované priamo v stálej expozícii. Pre mladšie deti budú pripravené omaľovánky prekreslených autorkiných objektov a obrázkov expozície s nainštalovanými objektmi aj stálymi exponátmi. Na nakreslené voľné podstavce si budú môcť deti dokresliť vlastné predmety, ktoré by chceli vystaviť v múzeu. Staršie deti budú mať k dispozícii jednoduchý spotrebný materiál (zaváraninové viečka, vrchnáčiky, matice, skrutky a pod.), z ktorého si môžu poskladať malý objekt alebo asambláž (trojrozmerný reliéf) podľa ponúknutých vzorov i vlastnej fantázie.
  Cena: 3 €/osoba
  Počet miest je obmedzený, vhodné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659.
 2. september 2023 o 18.00, 19.00, 20.00
  Sherlock Holmes na Budatíne: Záhada budatínskeho strašidla
  Slávny londýnsky detektív Sherlock Holmes prichádza už po piaty raz do Budatína, aby vyriešil miestnu záhadu. Tentokrát sa po hrade a jeho okolí potuluje tajomné biele strašidlo, ktoré robí starosti najmä grófke Šarlote. Tá preto neváhala a pozvala na hrad pána Holmesa. Podarí sa mu vyriešiť aj túto záhadu? Príďte sa o tom presvedčiť na zážitkové prehliadky v podaní divadelno-hravého zoskupenia RAZCA. Vstupné základné 8 €, zľavnené 4 €. Počet miest je obmedzený, vhodné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659.
 3. september 2023 o 16.00
  Ruže z papiera
  Príďte si vytvoriť ružu a vložiť do nej vlastný príbeh, symbol alebo pocit. Workshop s autorkou výstavy Dotyk krehkosti, Silviou Bartoš. Vhodné pre vekovú kategóriu od 15 rokov. Cena: 10 €/osoba. Počet miest je obmedzený (max. 15 ľudí), preto je vhodné sa vopred prihlásiť na silvia.dokoupilova@gmail.com.
 4. september 2023 o 16.00
  Piatkový kvíz na Budatíne
  Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude zakončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Nemusíte sa ničoho obávať, sú k dispozícii aj nápovedy. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu. Podujatie je vhodné pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Prísť môžete ako rodina či kamaráti a aj samostatne. Kvôli obmedzenému počtu miest (max 25 ľudí) je nutné sa vopred objednať na číslo: 0907 108 659.
  Dĺžka trvania: 80 – 90 minút
  Vstupné: základné 8 €, zľavnené 4 €

VÝSTAVY:

august 2023 – september 2024
Čo drôt spojil, čas nerozdelí…
V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu je od začiatku augusta prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Katarína Kendrová a historička Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, flekovanie, haftovanie, spájkovanie, ale tiež jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

 1. september 2023 – 19. november 2023
  Chrámy priemyselnej doby. Výstava o žilinských fabrikách
  Výstava Chrámy priemyselnej doby predstavuje prvé moderné fabriky založené v Žiline a ich vplyv na spoločnosť. Prostredníctvom dochovaných dokumentov, pohľadníc, fotografií, dobovej tlače a ďalších predmetov približuje fabriky ako motor nielen hospodárskeho rozmachu mesta, ale aj širších socio-kultúrnych procesov, ktoré zmenili podobu miestnej krajiny, narušili jej rytmus a výrazne zasiahli do života človeka. Výstava zároveň otvára otázku o pozitívach, ale aj negatívach spriemyselňovania mesta, pričom jej zodpovedanie necháva na samotného návštevníka. Autorkou výstavy je historička Považského múzea Zuzana Kudzbelová. Výstava bude prístupná v kaplnke Budatínskeho hradu.
 2. august 2023 – 1. november 2023
  Dotyk krehkosti
  Malá prezentácia tvorby výtvarníčky Silvie Bartoš sa vizuálne, a čiastočne aj významovo, viaže ku zvolenému priestoru tzv. Zimnej záhrady v Budatínskom hrade. Jej papierové kvety sprítomňujú krásu a krehkosť reálnej flóry, ale ukrývajú tiež všeobecné i osobné symbolické významy. V tejto rovine zastupujú v autorkinom ponímaní lásku, neustálu premenu vzťahu dvoch ľudí a zároveň odkazujú k našej pominuteľnosti. Širší interpretačný rozmer nechýba ani drobným papierovým objektom – osudovým predmetom z konkrétnych rozprávok. Pre Silviu Bartoš je aj v tomto prípade charakteristické pocitové vnímanie sveta a symbolické vyjadrovanie nielen prostredníctvom motívov, ale aj zvolených nestálych a krehkých materiálov a spôsobu ich spracovania.
 3. jún 2023 – 30. september 2023
  Konfrontácie
  Výstava s názvom Konfrontácie prezentuje voľné objekty a asambláže Christiny Tabakovej, ktoré skladá z odpadových materiálov. Inštalácia formou intervencie do stálej expozície mapuje vzťah súčasnosti a minulosti prostredníctvom súčasného objektu a múzejného prostredia, resp. artefaktov reprezentujúcich minulosť. Chce tak poukázať na skutočnosť, že minulosť pripravila zázemie prítomnosti a ovplyvnila aj jej charakter, že každá etapa života spoločnosti nesie zodpovednosť za nasledujúcu. Kontrastné pozície prebúdzajú pozornosť, zvyšujú intenzitu vnemu i emocionálneho zážitku, no nemusia nevyhnutne vyznieť konfrontačne. Cieľom inštalácie nie je vzniknuté vzťahy (medzi objektom a exponátom) didakticky vysvetľovať, ale ponechať voľný priestor návštevníkovej inteligencii a emotívnosti.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.30 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

 1. 9. – OTVORENÉ
 2. 9. – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:
máj – september :
pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA):
utorok: 6.30 – 13.15
streda: 9.30 – 16.15
štvrtok: 6.30 – 13.15

VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD
• základné: 8 € / os.
• zľavnené: 4 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
• rodinné: 20 € (2 dospelí a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
• deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
• regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
• regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
• pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
• pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
• vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
• vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
• Iné zľavy neuznávame.
• Zľavy nie je možné kombinovať.
• Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA
• základné: 3 € / os.
• zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
• rodinné: 7,50 € / dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo
• regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

Back to top button
REJECT